Lecznicze działanie majowej pokrzywy
Roślinę o parzących liście możemy spotkać praktycznie na całym świecie. Mylnie uznawana przez niektórych za chwast, może się poszczycić licznymi właściwościami leczniczymi. Już starożytni Rzymianie wiedzieli, że pokrywa jest najlepszym antidotum na artretyzm oraz reumatyzm. Mikołaj Kopernik leczył nią problemy z nerkami . Zaś mieszkańcy Rosji i Niemiec przygotowywali sałatkę z wiosennej pokrzywy, aby zapewnić organizmowi niezbędne składniki, których brakowało w czasie zimy.
Można wyróżnić aż 50 odmian tej wyjątkowej, chociaż wciąż niedocenianej byliny, która może osiągnąć wysokość nawet 3 metrów.
Pokrzywę powinno się zbierać wiosną. Wtedy jej liście są soczyste, miękkie i mało włókniste. Jeśli chcemy się cieszyć jej właściwościami również jesienią i zimą, możemy wycisnąć z niej sok przy użyciu wyciskarki wolnoobrotowej. Następnie najlepiej przelać go do foremki służącej do przechowywania kostek lodu. Ten sposób pomoże nam zabezpieczyć jak najwięcej walorów smakowych oraz odżywczych.
Pokrzywa ma wiele prozdrowotnych właściwości. Wyciśnięty sok rośliny oczyszcza krew z cholesterolu, przeciwdziała biegunce, wspomaga walkę z reumatyzmem, Oprócz tego powinny go pić osoby chore na anemię, zmagające się z nadmierną potliwością. Jest także pomocny w przypadku pojawienia się biegunki.
Natomiast soku z pokrzywy nie powinny spożywać osoby chorujące i leczące się na cukrzycę, cierpiące na niewydolność nerek, a także przed wszelkiego rodzaju zabiegami chirurgicznymi. Wynika to z tego, iż pokrzywa może wywołać silne krwawienie, gdyż posiada właściwości rozrzedzające krew.
Na ten temat pisze również strona https://einformacje.pl/