Mała księgowość – na co zwrócić uwagę przy wyborze programu?

Mała księgowość - na co zwrócić uwagę przy wyborze programu?

Przedsiębiorca, który chce samodzielnie prowadzić księgowość firmy ma do wyboru wiele programów i aplikacji, które będą go w tym wspierać. Szeroki wybór sprawia, że wielu właścicieli biznesów zadaje sobie pytanie: jaki system do fakturowania sprawdzi się najlepiej? Na co zwracać uwagę przy jego wyborze? Jeśli i Ty masz takie wątpliwości, zobacz krótki poradnik na temat wyboru idealnego systemu do księgowania.

Systemy do samodzielnego fakturowania występują w dwóch wersjach: desktopowej i online. Te pierwsze uznawane są za tradycyjne. Aby móc z nich korzystać trzeba je zainstalować na komputerze stacjonarnym. Drugi typ to programy, które działają w sieci.

Wady oprogramowania desktopowego 

Tradycyjne programy do księgowania powoli odchodzą do lamusa. Wynika to z ich licznych wad. Są one mało mobilne. Korzystać można z niego tylko na komputerze stacjonarnym, a więc dostęp do niego ma się tylko w biurze. Minusem jest też to, że z programu desktopowego korzystać może tylko jedna osoba, ta która siedzi przy komputerze.

Zalety oprogramowania księgowego online

Wady deskopowych programów do księgowania sprawia, że przedsiębiorcy zaczęli poszukiwać alternatywy dla nich. Tą okazał się system do fakturowania online. Korzystanie z niego ma liczne zalety. Oprogramowanie księgowe online zapewniają wygodę, łatwość i szybkość obsługi. Umożliwiają dostęp do danych i dokumentów niezależnie od czasu i miejsca. Sprawdzać można je zarówno na urządzeniu stacjonarnym, jak i mobilnie – telefonie, smartfonie, tablecie. Niewątpliwą zaletą oprogramowania księgowego online są funkcjonalności systemu. Te łączą kwestie księgowe i kadrowe.

Czym charakteryzują się programy do prowadzenia małej księgowości?

Funkcje, jakie posiada system do księgowania to najważniejsze kryterium jego wyboru. Większość oferuje te podstawowe jak np. wystawianie faktur czy wyliczanie podatków. Warto jednak pamiętać, że każda firma jest inna, a przez to ma nieco inne potrzeby również w zakresie księgowości. Stąd też dobrze jest wybierać system do fakturowania, który je spełni. I tak np. firma posiadająca na wyposażeniu samochód firmowy powinna wybierać program, który umożliwia rozliczanie pojazdów i tras, natomiast dla firm współpracujących z podmiotami zagranicznymi ułatwieniem będą systemy rozliczające różnice kursowe.

Niezależnie od ponadpodstawowych funkcji system do fakturowania musi posiadać te kluczowe. To one pozwolą na sprawne prowadzenie księgowości online. Do tych obligatoryjnych zalicza się funkcje ułatwiające księgowanie dokumentów, generowanie raportów, dostępu do rejestrów VAT, aktualizację do bieżących przepisów prawa. Wskazane jest również, aby program oferował nielimitowane wsparcie ekspertów księgowych. Podstawowe funkcje powinny być zawarte w comiesięcznym abonamencie. Warto tu jednak zaznaczyć, że nie jest tak w przypadku wszystkich systemów do fakturowania. Niektóre oczekują od przedsiębiorców dodatkowych opłat np. za aktualizację. Inaczej jest w programie wfirma.pl, która nie nalicza dodatkowych kosztów, a jednocześnie gwarantuje zgodność programu z aktualnymi przepisami.  Zobacz, jakie zalety mają programy do prowadzenia małej księgowości od wfirma.pl 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *