Sekret wydajnej pracy rolnika

Sekret wydajnej pracy rolnika

W ciągu ostatnich 30 lat polska wieś dokonała ogromnego przeskoku technologicznego. Posiadanie ciągnika, kombajnu czy takich udogodnień jak zagarniacz siewnika stało się w naszym kraju normą. Jakie jednak korzyści płyną z mechanizacji metod upraw roli?

Zrób więcej w krótszym czasie

Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze to, iż maszyny rolnicze są w stanie „obrobić” o wiele większą połać terenu w dużo krótszym czasie. Przykładowo jeden kombajn może z powodzeniem zastąpić kilka osób koszących zboże ręcznie. Snopowiązałka w kilka chwil wiąże zboże w wiązki, co z kolei ludziom zabrałoby dużo więcej czasu. Traktor może ciągnąć naczepy tak ciężkie, że niepotrzebne staje się utrzymywanie kilku koni. Wszystko to sprawia, że kupując nawet jedną maszynę gospodarczą, nie musimy dalej poświęcać pieniędzy na utrzymanie zwierząt lub wynagrodzenie grupy robotników. Co prawda, jednorazowy koszt zakupu aparatury jest dużo wyższy, jednak zwraca się on już po kilku latach.

Jak zrównoważyć niekorzystne przemiany społeczne?

Mechanizacja rolnictwa powinna być również utrzymywana z tego powodu, iż na polach pracuje coraz mniej członków rodzin rolników. Kiedyś nawet trzy pokolenia szły w pole wspólnie wykonywać prace. Obecnie rodziny rolnicze nie są już tak liczne, jak miało to miejsce jeszcze w latach powojennych. Ponadto młodzież mieszkająca na wsi, często po osiągnięciu dorosłości opuszcza rodzinne gospodarstwa, udając się do dużych miast w celu znalezienia dobrze płatnej pracy lub na studia. W wielu wsiach mało kto zostaje, by kontynuować rodzinne tradycje. Jest to jednak znak nowoczesnych czasów, z którym nie możemy wygrać. Dlatego trzeba przystosować się do nowych warunków i przyzwyczaić się do pracy w mniejszym gronie. Jeśli chcemy, by w tej sytuacji efektywność naszej pracy pozostała bez zmian, musimy zaopatrzyć się w maszyny rolnicze.

Mechanizacja rolnictwa a zmiana powierzchni gospodarstw rolnych

Faktem przemawiającym za modernizacją swojego gospodarstwa jest również wzrost średniej wielkości gospodarstw rolnych w Polsce. Dzieje się to głównie na skutek komasacji rozdrobnionych działek rolnych i łączenie je w duże obsługiwane przez spółdzielnie rolnicze, firmy lub wspólników. Aby praca na takich wielkich areałach była efektywna, konieczne jest usprawnienie metod uprawy roli. Właśnie tutaj pomocne okażą się nowoczesne pojazdy rolnicze, które – jak już wcześniej wspomniano – są w stanie „przerobić” dużą powierzchnię pola w krótkim czasie. Ponadto do ich obsługi wystarczy jedna osoba, co znacząco obniża koszty pracy. Jest to zatem idealne rozwiązanie dla większych przedsiębiorstw rolnych.

Maszyny a efektywność

Aby utrzymać maszyny w dobrej kondycji, trzeba je często serwisować. Dlatego należy zaopatrzyć się w części do maszyn rolniczych. Na rynku znaleźć można tysiące rodzajów części zamiennych, chociażby do takich urządzeń jak zagarniacze siewnika. Ich posiadanie pozwoli na szybką naprawę zepsutego sprzętu, dzięki czemu nie spadnie wydajność naszej pracy, a co za tym idzie, nasze zarobki pozostaną bez zmian!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *