75 lat temu zakończono walki o Złocieniec

75 lat temu zakończono walki o Złocieniec

W dniu 5 marca Złocieniec obchodził 75 rocznicę zakończenia Walk na Ziemi Złocienieckiej podczas II Wojny Światowej. Delegacje złożyły kwiaty przy pomnikach „Żołnierza Polskiego” przy ul. Czaplineckiej oraz kwaterze wojennej przy pomniku „W hołdzie Poległym Żołnierzom” na cmentarzu komunalnym.
 

1. Armia Wojska Polskiego działała od 1 marca z rejonu Żabina w kierunku na Wierzchowo, Borujsko gdzie miała miejsce ostania szarża kawalerii Wojska Polskiego, napotykając na silny opór nieprzyjaciela. W wyniku udanego natarcia Niemcy rozpoczęli odwrót i 2 marca 1 AWP przystąpiła do pościgu za wycofującym się nieprzyjacielem. W Złocieńcu walki ograniczyły się do niewielkich potyczek z oddziałami osłonowymi wroga, między innymi natrafili na silny opór wroga w nieistniejącym młynie przy rzece Drawie. Do 5 marca przejęte zostały Złocieniec, Czaplinek, Drawsko Pomorskie a następnie wspólnie 1 AWP wraz z wojskami radzieckimi brała udział w rozbiciu resztek X Korpusu SS w rejonie Świdwina i Połczyna Zdroju.

POLECAMY! Więcej informacji nt. walk w Złocieńcu i okolicachmożna znaleźć w książce Pana J.Leszczełowskiego ” Złocieniec nie całkiem odzyskany” cz.3 w rozdziale Kresowi Żołnierze zdobywają Falkenburg.

75 lat temu zakończono walki o Złocieniec
75 lat temu zakończono walki o Złocieniec

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *